ARAVETE KARDIRADA



Järvamaal tollase Aravete ühismajandi juhtkonna algatusel ja toetamisel eesotsas esimees Alar Vainomäega ja Udo Tomanniga ehitatud kardirada. Kardispordiaktivist Udo Tomann juhtis ja arendas Aravete kardirada selle valmimisest kuni aastani 2005.

Algusaastatel 1986 aastast oli raja pikkuseks 845 meetrit, hiljem lisandus rajale ka 915 meetri pikkune versioon. 2002 aastal algas Ambla valla ja Eesti Kardiliidu koostöös rekonstrueerimistööd, millega ühtlasi sai kogu rada uue asfaltkatte ja raja pikkuseks 1001 meetrit ja seda kuni tänapäevani. Muutus ka stardi-finishi asupaik. Esimene võistlus uuel 1001 meetrisel versioonil peeti samal 2002 aastal, ametlik avamine toimus 21 juuni 2003.

Tegemist seni ainukese kardirajaga Eestis, mis on omanud rahvusvahelist litsentsi. Nimelt on Aravete kardirajal peetud mitmeid rahvusvahelisi kardispordivõistlusi. 1992 aasta jaanilaupäeval leidis aset rahvusvaheline sõpruskohtumine USA, Kanada, Läti ja Eesti koondiste vahel. Meeskondlikus konkurentsis saavutas võidu Läti koondis, järgnesid Eesti, Kanada ja USA. Individuaalselt kuulus esikoht lätlasele Janis Horeliksile eestlase Ülar Jeblakovi ees. 1995 aastal korraldati Asmer-Elstera kardiklubi eestvedamisel esimene Champion Cup nimeline kardivõistlus, mis aasta hiljem oli ka Rahvusvahelise Kardikomitee CIK ametlikus võistluskalendris.

Aravete kardirada on läbiaegade kõige intensiivsemalt kasutatud kardispordi tarbeks. Alates 2014 aastast haldab Aravete kardirada Margus Leesmaa.

Ringraja pikkus: 1001 meetrit
Laius: 8-9 meetrit
Asukoht: Aravete, Ambla vald, Järvamaa, Eesti
GPS: 59° 7′ 28″ N; 25° 44′ 43″ E
Valmis: 1986(7)?     
Kurve: 9 (6 vasakule, 3 paremale)
Sõidusuund: vastupäeva
Maksimaalne startijate arv: 33
Raja projekteerija: Priit Pallo
Pole position:
vasak
Foto: Avely Pärn

ARAVETE KARDIRAJA RINGIREKORDID:

Cadet

53.185 (67,756 km/h) Konrad KARJUS, EST, Talvar Racing, BirelART / TM / Vega 02.10.2021 (RACE)
53.188 (67,752 km/h) Marcus MÜIL, EST, Talvar Racing, Energy / TM / Vega 02.10.2021 (QUALIFY)

Retro N
52.649 (68,446 km/h) Aadu KROON, EST, Team Wasalemma, Kart Republic / CZ / ... 16.07.2022 (RACE)
52.448 (68,708 km/h) Aadu KROON, EST, Team Wasalemma, Kart Republic / CZ / ... 16.07.2022 (QUALIFY)

Retro Minsk
48.959 (73,604 km/h) Fred KESA, EST, CRG / ... / ... 01.06.2019 (RACE)
48.601 (74,147 km/h) Fred KESA, EST, CRG / ... / ... 01.06.2019 (QUALIFY)

Micro 60
48.414 (74,336 km/h) Patrick ORVANDI, EST, KS Academy, Parolin / TM / Vega 02.10.2021 (RACE)
48.152 (74,838 km/h) Patrick ORVANDI, EST, KS Academy, Parolin / TM / Vega 02.10.2021 (QUALIFY)

Rotax Micro Max
48.077 (74,955 km/h) Hugo Markus KALDMA, EST, AGS Racing, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 22.08.2015 (RACE)
48.015 (75,052 km/h) Hugo Markus KALDMA, EST, AGS Racing, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 22.08.2015 (QUALIFY)

Mini 60
46.511 (77,478 km/h) Hugo RAJAMETS, EST, Vihur Team, Energy / TM / Vega 02.10.2021 (RACE)
46.348 (77,751 km/h) Andri TSIKIN, EST, DHR Estonia, Energy / TM / Vega 02.10.2021 (QUALIFY)

Rotax MiniMax
45.251 (79,636 km/h) Nikita LJUBIMOV, EST, Talvar Racing, Energy / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (RACE)
45.224 (79,683 km/h) Martin LEOTOOTS, EST, TGT Racing, Tony Kart 7 Rotax 125 / Mojo 16.05.2015 (QUALIFY)

TAG 125 Open 40+ / Rotax 40+
43.640 (82,576 km/h) Tarvi VIIK, EST, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 16.05.2015 (RACE)
43.874 (82,135 km/h) Tarvi VIIK, EST, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 13.05.2017 (QUALIFY)

X30 Junior
43.595 (82,379 km/h) Rimmo KADAPIK, EST, AIX Racing, Energy / IAME / Vega 17.06.2017 (RACE)
43.320 (83,186 km/h) Jan KALMET, EST, Talvar Racing, Tony Kart / IAME / Vega 17.06.2017 (QUALIFY)

X30 Senior
43.390 (83,051 km/h) Siim LEEDMAA, EST, AIX Racing, Energy / IAME / Vega 17.06.2017 (RACE)
42.945 (83,912 km/h) Siim LEEDMAA, EST, AIX Racing, Energy / IAME / Vega 17.06.2017 (QUALIFY)

Retro
43.273 (83,276 km/h) Juhan ANSPER, EST, TGT Racing, Tony Kart / Vortex / Vega 16.07.2022 (RACE)
42.739 (84,316 km/h) Rain PILVE, EST, Kuningamäe Kardiklubi, Lando Kart / TM / Vega 16.07.2022 (QUALIFY)

DD2 Open Masters
42.825 Vahur VENE, EST, Heveko Racing, Kosmic / Rotax 125 / Mojo 13.05.2017 (RACE)
42.754 Gatis VITOLS, LAT, SM Racing, Kosmic / Rotax 125 / Mojo 13.05.2017 (QUALIFY)

TAG 125 Open / Rotax Senior Open
42.661 (84,471 km/h) Kristjan SALVET, EST, AGS Racing, Kosmic / Rotax 125 / Mojo 13.05.2017 (RACE)
42.567 (84,657 km/h) Kristjan SALVET, EST, AGS Racing, Kosmic / Rotax 125 / Mojo 13.05.2017 (QUALIFY)

TAG 125 Open Junior / Rotax Junior Open
42.583 (84,092 km/h) Karl-Markus SEI, EST, TGT Racing, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 13.05.2017 (RACE)
42.860 (84,078 km/h) Johann VAIN, EST, AGS Racing, Kosmic / Rotax 125 / Mojo 13.05.2017 (QUALIFY)

Rotax Max Senior
42.270 (85,252 km/h) Kertu VALING, EST, Talvar Racing, Tony Kart / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (RACE)
42.199 (85,395 km/h) Paul-Kristian HAMBURG, EST, Talvar Racing, Tony Kart / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

Rotax DD2 Masters
42.172 (85,450 km/h) Priit SEI, EST, AQVA Racing, Exprit / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (RACE)
42.179 (85,436 km/h) Priit SEI, EST, AQVA Racing, Exprit / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

KZ2 Pro
42.131 (85,533 km/h) Rando HANSON, EST, Kaspar Kallasmaa Racing, CRG / TM / Vega 11.08.2018 (RACE)
42.370 (85,051 km/h) Rando HANSON, EST, Kaspar Kallasmaa Racing, CRG / TM / Vega 01.06.2019 (QUALIFY)

Rotax Max Junior
42.021 (86,757 km/h) Toms STRELE, LAT, SM Racing, Tony Kart / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (RACE)
41.735 (86,345 km/h) Toms STRELE, LAT, SM Racing, Tony Kart / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

DD2 Open
41.514 (86,804 km/h) Adrians LASIS, LAT, Kandavas Kartingas Klubs, Gillard / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (RACE)
41.513 (86,807 km/h) Adrians LASIS, LAT, Kandavas Kartingas Klubs, Gillard / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

Rotax Max DD2
41.139 (87,596 km/h) Ragnar VEERUS, EST, IVR Racing, BirelART / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (RACE)
41.362 (87,123 km/h) Ragnar VEERUS, EST, IVR Racing, BirelART / Rotax 125 / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

OK Junior
41.028 (87,833 km/h) Hugo RAJAMETS, EST, Vihur Team, Exprit / TM / LeCont 06.05.2023 (RACE)
40.703 (88,534 km/h) Hugo RAJAMETS, EST, Vihur Team, Exprit / TM / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

OK
40.809 (88,304 km/h) Robin SÄRG, EST, Gear Racing, Lenzokart / IAME / LeCont 06.05.2023 (RACE)
40.205 (89,631 km/h) Roland KUKLANE, EST, Liqui Moly Roli Motorsport, Tony Kart / TM / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

KZ2
39.620 (90,954 km/h) Markus KAJAK, EST, Team-O Racing, Synergy / Modena / LeCont 06.05.2023 (RACE)
39.642 (90,904 km/h) Markus KAJAK, EST, Team-O Racing, Synergy / Modena / LeCont 06.05.2023 (QUALIFY)

Viimati uuendatud: 15.06.24 (Ringirekordite kopeerimine ainult koostaja loal)

* * * * *

MOOTORRATASTE KLASSIDE RINGIREKORDID ARAVETE KARDIRAJAL:

Honda Speedline
53.360 (67,534 km/h) Patrik PULKKINEN, FIN, HellRC, Honda 17.07.2010 (RACE)
53.629 (67,195 km/h) Patrik PULKKINEN, FIN, HellRC, Honda 17.07.2010 (QUALIFY)

Vihur Motorsport - PS50
1:31.389 (39,431 km/h) Ranno JÕERAND 24.09.2016 (RACE)
1:33.061 (38,723 km/h) Ranno JÕERAND 24.09.2016 (QUALIFY)

* * * * *

KROSSKARTIDE RINGIREKORDID ARAVETE KARDIRAJAL:

Krosskart SpeedCar Xtrem Suzuki 750 cm3
48.618 (74,121 km/h) Raul ORAV 24.09.2016

* * * * *

VORMELITE RINGIREKORDID ARAVETE KARDIRAJAL:

Formula Student FEST16 elekter
42.774 (84,247 km/h) Ralf ARON 24.09.2016

 * * * * *

KUNAGISTE EESTI KARDISPORDI MV SARJA KLASSIDE RINGIREKORDID ARAVETE KARDIRAJAL:

KF6
53.592 (64,684 km/h) Artur BARANOV, RUS, PremiLux Racing, Luxor 02.06.2012 (RACE)
1.00.886 (59,186 km/h) Artem BARANOV, RUS, PremiLux Racing, Luxor 02.06.2012 (QUALIFY)

Micro
49.999 (72,073 km/h) Jan Markus KÕÕRA, EST, AGS Racing, Tony Kart 03.07.2010 (RACE)
50.039 (72,016 km/h) Kermo PIHLEGAS, EST, Sar-Tech Motorsport, Intrepid 03.07.2010 (QUALIFY)

Raket
47.937 (75,174 km/h) Ralf ARON, EST, Aix Racing Team, Tony Kart 03.07.2010 (RACE)
48.159 (74,827 km/h) Mark RÕÕMUSSAAR, EST, Roli Motors Team, CRG 03.07.2010 (QUALIFY)

Yamaha
45.236 (79,662 km/h) Madis Täht, EST, Vihur Team 2004 (RACE)
45.495 (79,209 km/h) Madis Täht, EST, Vihur Team 03.09.2005 (QUALIFY)

ICA-Junior
44.489 Ranno Kallas, EST, Vihur Team 30-31.08.2002 (RACE)
44.296 Leonids Ganins, LAT 30-31.08.2002 (QUALIFY)

ICA
42.628 Konstantin Gordijenko, EST, Energy Racing Club 30-31.08.2002 (RACE)
42.816 Konstantin Gordijenko, EST, Energy Racing Club 30-31.08.2002 (QUALIFY)

* * * * * 

 

Raja pikkus: 915 m (1986(7)?-2001)

Juku
56.90 Rene Kiil, EST, Kärdla Kart 1995

Micro
50.40 Dmitri Janis, EST, Walter TRT 1996

Kadett-Junior
48.81 Tanel Burmakin, EST, Ergon KT 1994

Kadett
47.06 Priit Pööbel, EST, ENTEK 1996

Raket
46.45 Marko Asmer, EST, Asmer & Elstera 1995

M-125
43.63 Hanno Rajamets, EST, Haabersti KT 1995

R-100/ICA-Junior
43.17 Villem Pomerants, EST, Apex Racing 1995

Vormel Super A
40.92 Karel Sepa, EST, Walter TRT 1996

Vormel B
39.71 Egon Loomets, EST, OÜ Viro 1992

Vormel C/ICC
37.28 1992 Aare Kann, EST, Harju KEK 1992

* * * * * 

Raja pikkus: 845 m (1986(7)?-2001)

Juku
50.07 Kunnar Klettenberg, EST, Võhma Kart 1994

Micro
46.04 Sander Kiloman, EST, Primex 1994

Kadett-Junior
43.79 Tanel Burmakin, EST, Ergon KT 1994

Pioneer
43.35 Meelis Meemann, EST, Võru Autobaas 1991

Kadett
42.82 Timo Jaanus, EST, Primex 1994

Raket
41.24 Ivo Elster, EST, Asmer & Elstera 1994

Sojuz-B
40.80 Margus Leotoots, EST, Paide Kart 1991

Sojuz-A
40.65 Margus Leotoots, EST, Paide Kart 1991

Vormel CZ
39.38 Janis Horeliks, LAT 1991

Junior-B
37.86 Sven Kiloman, EST, Primex 1993

M-125
37.74 Heiti Elster, EST, Asmer & Elstera 1994

Vormel B
37.60 Egon Loomets, EST, Petri Trade 1993

Junior
37.29 Daniel Krebets, EST, Ergon KT 1994

Vormel Super A
36.10 Egon Loomets, EST, Ergon KT 1994

ICA
35.40 Sven Kiloman, EST, Primex 1994

Vormel C/ICC
34.90 Heiti Elster, EST, Asmer & Elstera 1994