RAPLA KARDIRADA


Rapla kardirada on valminud 1984 aastal endise Juuru kardisportlase Arge Peeveri algatusel. Väidetavalt tollajal üks parema projektiga kardiradasid Eestis. Suurimaks rahvusvaheliseks kardispordi võistluseks võib Rapla kardirajal pidada 1990. aastal Eesti, Läti, Leedu ja Kanada sõpruskohtumist. Rapla kardirada on kardispordi tarbeks tänaseni aktiivselt kasutusel. Alates 2019 aasta kevadest haldab Rapla kardirada Margus Leesmaa. Taasiseseisvunud Eesti kardispordi võistluste võistlejate rekord pärineb Rapla kardirajalt. 6.-7.06.2020 Eesti kardispordi hooaja avavõistluselt võttis osa 143 võistlejat. 


Ringraja pikkus: 1035 meetrit
Laius: 9-11 meetrit
Asukoht: Ridaküla, Rapla vald, Raplamaa
GPS: 59° 1′ 18″ N; 24° 50′ 36″ E
Valmis: 1984 (Renoveeriti 2003)
Kurve: 9 (6 vasakule, 3 paremale)
Sõidusuund: vastupäeva
Maksimaalne startijate arv: 30
Raja projekteerija: Priit Pallo 
Pole position: vasak


Foto: Tõnis KRIKK

EESTI KARDISPORDI MV SARJA KLASSIDE RINGIREKORDID RAPLA KARDIRAJAL:

Cadet
53.140 (70,117 km/h) Jasper KORS, EST, Heveko Racing, Tony Kart / IAME / Vega 20.06.2020 (RACE)
53.272 (69,943 km/h) Remi RUBIN, EST, Kuningamäe Kart, Energy / LKE / Vega 22.05.2021 (QUALIFY)

Retro N
52.927 (70,399 km/h) Aadu KROON, EST, IVR Racing 13.07.2019 (RACE)
53.112 (70,154 km/h) Aadu KROON, EST, IVR Racing 13.07.2019 (QUALIFY)

Rotax MicroMax
51.025 (73,023 km/h) Roberts VITOLS, LAT, ProVento Racing, CRG, Vega 21.09.2012 (RACE)
51.468 (72,394 km/h) Roberts VITOLS, LAT, ProVento Racing, CRG, Vega 21.09.2012 (QUALIFY)

Micro 60
48.027 (77,581 km/h) Rasmus TELLER, EST, KS Academy, Parolin / TM / Vega 22.05.2021 (RACE)
47.517 (78,414 km/h) Nikita LJUBIMOV, EST, AIX Racing, Parolin / TM / Vega 22.05.2021 (QUALIFY)

Mini 60
46.329 (80,425 km/h) Aleksander UUSNEEM, EST, Vihur Team, Parolin / TM / Vega 22.05.2021 (RACE)
46.060 (80,894 km/h) Aleksander UUSNEEM, EST, Vihur Team, Parolin / TM / Vega 22.05.2021 (QUALIFY)

Rotax MiniMax
44.811 (83,149 km/h) Vadim DZJUBENKO, LAT, Kika Motorsport, Gillard 15.05.2010 (RACE)
44.579 (83,582 km/h) Vadim DZJUBENKO, LAT, Kika Motorsport, Gillard 15.05.2010 (QUALIFY)

Retro A
44.040 (84,605 km/h) Ülar JEBLAKOV, EST 13.07.2019 (RACE)
43.783 (85,102 km/h) Tanel TOOMINGAS, EST, Jõgisoo Kardiklubi 13.07.2019 (QUALIFY)

Rotax Junior
43.046 (86,559 km/h) Georg KÕSS, EST, TGT Racing, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 04.07.2015 (RACE)
42.831 (86,993 km/h) Ragnar VEERUS, EST, AGS Racing, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 04.07.2015 (QUALIFY)

X30 Senior
42.658 (87,346 km/h) Siim LEEDMAA, EST, AIX Racing, Tony Kart / IAME / Vega 12.05.2018 (RACE)
42.407 (87,863 km/h) Siim LEEDMAA, EST, AIX Racing, Tony Kart / IAME / Vega 12.05.2018 (QUALIFY)

Rotax Max
42.593 (87,479 km/h) Sten Dorian PIIRIMÄGI, EST, AIX Racing, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 04.07.2015 (RACE)
42.527 (87,615 km/h) Kaspar KORJUS, EST, AIX Racing, Tony Kart / Rotax 125 / Mojo 04.07.2015 (QUALIFY)

Rotax Masters
42.546 (87,576 km/h) Priit SEI, EST, AGS Racing, Tony Kart/ Rotax 125 / Mojo 13.07.2019 (RACE)
42.444 (87,786 km/h) Priit SEI, EST, TGT Racing , Kosmic / Rotax 125 / Mojo 20.06.2020 (QUALIFY)

X30 Junior
42.143 (88,413 km/h) Ronan Patrick HAKALA, EST, DHR Estonia, FA Kart / IAME / Vega 12.05.2018 (RACE)
42.265 (88,158 km/h) Ronan Patrick HAKALA, EST, DHR Estonia, FA Kart / IAME / Vega 12.05.2018 (QUALIFY)

Rotax DD2
41.849 (89,034 km/h) Ragnar VEERUS, EST, TGT Racing, BirelART / Rotax 125 / Mojo 20.06.2020 (RACE)
41.489 (89,807 km/h) Ragnar VEERUS, EST, TGT Racing, BirelART / Rotax 125 / Mojo 20.06.2020 (QUALIFY)

OK Junior
41.730 (89,288 km/h) Joosep PLANKEN, EST, TARK Racing, Parolin / TM / Vega 20.06.2020 (RACE)
41.597 (89,574 km/h) Joosep PLANKEN, EST, TARK Racing, Parolin / TM / Vega 20.06.2020 (QUALIFY)

KZ2
40.933 (91,027 km/h) Georg KÕSS, EST, TGT Racing, Tony Kart / Vortex / Vega 12.05.2018 (RACE)
40.597 (91,780 km/h) Mark Villem MOOR, EST, AIX Racing, Tony Kart / TM / Vega 27.05.2017 (QUALIFY)

OK
40.765 (91,402 km/h) Markus KAJAK, EST, AIX Racing, Kosmic / Vortex / Vega 20.06.2020 (RACE)
40.663 (91,631 km/h) Markus KAJAK, EST, AIX Racing, Kosmic / Vortex / Vega 20.06.2020 (QUALIFY)

* * * * *

PROKART EESTI KV SARJA KLASSIDE RINGIREKORDID RAPLA KARDIRAJAL: 

Cadet
53.302 (69,904 km/h) Marcus MÜIL, EST, Talvar Racing, Luxor/TM/Vega 15.05.2021 (RACE)
53.302 (69,904 km/h) Konrad KARJUS, EST, Talvar Racing, BirelART/TM/Vega 15.05.2021 (QUALIFY)

Retro N
52.225 (71,345 km/h) Aadu KROON, EST, TGT Racing 07.06.2020 (RACE)
51.876 (71,825 km/h) Aadu KROON, EST, TGT Racing 07.06.2020 (QUALIFY)

Raket 85
48.992 (76,053 km/h) Edgars MARTINSONS, LAT, Kandavas kartinga klubs, Tony Kart 17.08.2019 (RACE)
49.066 (75,939 km/h) Edgars MARTINSONS, LAT, Kandavas kartinga klubs, Tony Kart 17.08.2019 (QUALIFY)

Micro 60
48.420 (76,952 km/h) Mattias OJAPÕLD, EST, Vihur Team, Kubica Kart/TM/Vega 15.05.2021 (RACE)
48.370 (77,031 km/h) Mattias OJAPÕLD, EST, Vihur Team, Kubica Kart/TM/Vega 15.05.2021 (QUALIFY)

Rotax MicroMax
48.391 (76,998 km/h) Nikita LJUBIMOV, EST, AIX Racing, Kosmic/Rotax/Mojo 15.05.2021 (RACE)
48.620 (76,635 km/h) Marko PLINTA, LAT, BirelART Baltics, BirelART/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)
48.620 (76,635 km/h) Nikita LJUBIMOV, EST, AIX Racing, Kosmic/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

Electric OPEN / Ahto Elektrikart
43.788 (85,092 km/h) Martin PREISMANN, EST, Rapla Kardiklubi, Energy / ... / Mojo 15.05.2021 (RACE)
43.461 (85,732 km/h) Martin PREISMANN, EST, Rapla Kardiklubi, Energy / ... / Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

Retro CZ
43.648 (85,365 km/h) Ülar JEBLAKOV, EST, Tabasalu Kardiklubi, Tony Kart/Maxter/Vega 15.05.2021 (RACE)
43.467 (85,720 km/h) Ülar JEBLAKOV, EST, Tabasalu Kardiklubi, Tony Kart/Maxter/Vega 15.05.2021 (QUALIFY)

Mini 60
46.605 (79,949 km/h) Meryl PELDES, EST, DHR Estonia, Energy/TM/Vega 15.05.2021 (RACE)
46.223 (80,609 km/h) Theodor TOOBAL, EST, DHR Estonia, Energy/TM/Vega 15.05.2021 (QUALIFY)

Retro Minsk
46.513 (80,107 km/h) Paul KESA, EST, Tony Kart 15.05.2021 (RACE)
46.784 (79,643 km/h) Paul KESA, EST, Tony Kart 17.08.2019 (QUALIFY)

Rotax MiniMax
46.300 (80,475 km/h) Toms STRELE, LAT, SM Racing, Kosmic/Rotax/Mojo 15.05.2021 (RACE)
45.769 (81,409 km/h) Toms STRELE, LAT, SM Racing, Kosmic/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

TAG 125 Open 40+ / Rotax 40+
44.032 (84,630 km/h) Tarvi VIIK, EST, TGT Racing, Tony Kart 06.06.2020 (RACE)
43.956 (84,767 km/h) Tarvi VIIK, EST, Tony Kart 06.06.2020 (QUALIFY)

Rotax Junior
44.021 (84,641 km/h) Martins JANOVSKIS, LAT, MRG Racing, Exprit 06.06.2020 (RACE)
43.390 (85,872 km/h) Alexander SKJELTEN, LAT, AIX Racing, Kosmic/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

TAG 125 Open Junior / Rotax Junior Open
43.695 (85,273 km/h) Sander SEPP, EST, Gear Racing, Kosmic 16.07.2016 (RACE)   
43.699 (85,265 km/h) Sander SEPP, EST, Gear Racing, Kosmic 16.07.2016 (QUALIFY)

X30 Junior
43.498 (85,659 km/h) Oskar MÄNNAMETS, EST, AIX Racing, Tony Kart, IAME 07.06.2020 (RACE)
43.345 (85,961 km/h) Oskar MÄNNAMETS, EST, AIX Racing, Tony Kart, IAME 07.06.2020 (QUALIFY)

DD2 Open Masters
43.400 (85,853 km/h) Heigo HUMMEL, EST, Talvar Racing, Tony Kart 06.06.2020 (RACE)
43.061 (86,528 km/h) Heigo HUMMEL, EST, Talvar Racing, Tony Kart/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

TAG 125 Open / Rotax Senior Open
43.128 (86,394 km/h) Mia-Mariette PANKRATOV, EST, IVR Racing, Tony Kart/Rotax/Mojo 15.05.2021 (RACE) 
42.505 (87,660 km/h) Mia-Mariette PANKRATOV, EST, IVR Racing, Tony Kart/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

X30 Senior
42.957 (86,738 km/h) Jan KALMET, EST, Talvar Racing, Tony Kart, IAME 07.06.2020 (RACE)
42.577 (87,512 km/h) Markus KAJAK, EST, AIX Racing, Kosmic, IAME 07.06.2020 (QUALIFY)

Rotax Max Senior
42.858 (86,398 km/h) Devin SAGADI, EST, DHR Estonia, Exprit/Rotax/Mojo 15.05.2021 (RACE)
42.340 (88,002 km/h) Ruben VOLT, EST, DHR Estonia, Tony Kart/Rotax/Vega 15.05.2021 (QUALIFY)

Rotax DD2 Masters
42.813 (87,030 km/h) Priit SEI, EST, AGS Racing, Tony Kart 17.08.2019 (RACE)
42.472 (87,728 km/h) Priit SEI, EST, TGT Racing, Tony Kart/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

DD2 Open
42.466 (87,741 km/h) Christopher LILLEORG, EST, TGT Racing, Kosmic 06.06.2020 (RACE)       
42.297 (88,091 km/h) Mattias RINGBERG, EST, AGS Racing, Kosmic/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

Rotax DD2
42.148 (88,403 km/h) Matvei MAKUSHIN, LAT, Liqui Moly Roli Motorsport, Kosmic 06.06.2020 (RACE)
41.623 (89,518 km/h) Patrics LOCMELIS, LAT, MRG Racing, Exprit/Rotax/Mojo 15.05.2021 (QUALIFY)

KZ2 Pro
41.529 (89,720 km/h) Rando HANSON, EST, CKR Estonia, CKR, TM 07.06.2020 (RACE)
41.706 (89,340 km/h) Rando HANSON, EST, CKR Estonia, CKR, TM 07.06.2020 (QUALIFY)

KZ2 Open
41.057 (90,752 km/h) Kaspar KALLASMAA, EST, Kuningamäe Kart, Energy, TM 07.06.2020 (RACE)
40.745 (91,447 km/h) Markus KAJAK, EST, AIX Rasing, Tony Kart/TM/Vega 15.05.2021 (QUALIFY)


* * * * *

MOOTORRATASTE KLASSIDE RINGIREKORDID RAPLA KARDIRAJAL:

Speedline
1:08.053 (54,751 km/h) Hannes SOOMER, EST, Speedline Racing, Honda 22.05.2009 (RACE)
1:04.651 (57,633 km/h) Kert RÄBOVÕITRA, EST, Speedline Racing, Honda 22.05.2009 (QUALIFY)

* * * * * 

KUNAGISTE EESTI KARDISPORDI MV SARJA KLASSIDE RINGIREKORDID RAPLA KARDIRAJAL:

Juku
62.58 Henri KLAAR, EST, Ergon KT 1994

Kadett-Junior
55.04 Tanel BURMAKIN, EST, Ergon KT 1994

Pioneer
54.68 Meelis MEEMANN, EST, Võru Autobaas 1990

Junior-B
52.26 Meelis KINGU, EST, Norma 1993

Sojuz-B
50.90 Urmas UUSNEEM, EST, Harju KEK 1990

Kadett
50.59 Lauri TELLING, EST, Saduküla 1996

Junior
50.38 Egon LOOMETS, EST, EKE EMV 1991

Sojuz-A
50.32 Vladimir IVANOV, EST, EKE EMV 1991

Vormel CZ
50.23 Toomas KALLASMAA, EST, Saduküla 1991

Micro
49.547 (75,201 km/h) Kaur RÕÕMUSSAAR, EST, Roli Motors Team, Swiss Hutless 15.05.2010 (RACE)
49.790 (74,834 km/h) Jan Markus KÕÕRA, EST, AGS Racing, Tony Kart 15.05.2010 (QUALIFY)

KF6
48.937 (76,139 km/h) Nikita GRITCKEVICH, RUS, PremiLux Racing, Luxor 05.05.2012 (RACE)
49.068 (75,935 km/h) Nikita GRITCKEVICH, RUS, PremiLux Racing, Luxor 05.05.2012 (QUALIFY)

M-125
47.62 Karel SEPPA, EST, Walter TRT 1995

Vormel B
47.30 Egon LOOMETS, EST, Petri Trade 1993

Raket 85
47.245 (78,865 km/h) Ian Adrian JÕEORG, EST, Roli Motors Team, Tony Kart 02.05.2010 (RACE)
47.496 (78,208 km/h) Remo RAHULA, EST, Roli Motors Team, Tony Kart 15.05.2010 (QUALIFY)

Yamaha
45.415 (82,043 km/h) Madis TÄHT, EST, Vihur Team 14.05.2005 (RACE)
45.350 Karel VERGI, EST, M.K.E. Motorsport 14.05.2005 (QUALIFY)

R-100/ICA-Junior
45.343 Henry KIVIORG, EST, Vihur Team 22.09.2001 (RACE)
44.744 Philip KLAAR, EST, Klaar Mootorsport 12.06.1999 (QUALIFY)

Vormel Super A
44.67 Meelis KINGU, EST, Asmer & Elstera 1996

ICA
44.423 Konstantin GORDIJENKO, EST, Energy Racing Club 22.09.2001 (RACE)
44.466 Martti PIETILÄ, FIN, PP Racing 22.09.2001 (QUALIFY)

Vormel C/ICC
44.33 Margus LEOTOOTS, EST, Paide Kart 1997
43.707 Modris STEINERTS, LAT 12.06.1999 (QUALIFY)


   
Foto: Jan KUMAN